kanneci_gitar1957 yılında doğan Ahmet KANNECİ, müzik alanındaki teori eğitimine Türkiye’nin önde gelen bestecilerinden Turgay ERDENER ile başladı. İstemihan TAVİLOĞLU ve Ali SEVGİ’den armoni ve kontrpuan dersleri aldı. 1977 yılında Julian BYZANTINE ile tanıştıktan sonra çalışmalarını tamamen klasik gitara yoğunlaştırdı. ODTÜ Mimarlık Fakültesi’ni bitirdikten sonra İspanya Hükümetin’nin verdiği bursla hak kazanarak gittiği Conservatorio Superior de Musica Oscar Espla de Alicante’de Jose TOMAS’ın sınıfından ve ayrıca Fransa’nın Perpignan kenti Devlet Konservatuvarı’ndan “Birincilik Ödülü” ile mezun oldu. Konserini dinleyerek tutkunu olduğu ve 30 yıldır desler aldığı Aliri DIAZ gibi ünlü bir virüöz ile birlikte çalma şansına sahip oldu ve olumlu kritiklerini aldı. Avrupa’daki çalışmalarını tamamlayıp ülkesine döndükten sonra dört ayrı konservatuvar ve üniversitede gitar bölümlerini kurdu. 1993 yılında “Fulbright Araştırma Bursu” kazanarak çalışmalarını sürdürmek amacıyla ABD’ye gitti.

KANNECİ’ye:

  • Fulbright Komisyonu tarafından “Sanatta Ömür Boyu Başarı”,
  • ODTÜ Senatosu tarafından “Takdir”,
  • Harran Üniversitesi ve Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi tarafından “Fahri Doktora” ödülü,
  • Hacettepe Üniversitesi tarafından da “Sanat Ödülü” verildi.
  • Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından ilk kez düzenlenen “Yılın Gitaristi Ödülü”ne layık görüldü.
  • 2010 yılında Andres Segovia Onur Madalyası ile ödüllendirildi.

Aralarında Museo Andres Segovia (İspanya), Carnegie Hall (ABD), Merkin Concert Hall (ABD), Royal Festival Hall (İngiltere) ve Teatro Colon (Arjantin) gibi salonların da yer aldığı dört kıtada çeşitli yerlerde birçok konser verdi.

Birlikte konser verdiği sanatçılar arasında Ayhan ERMAN (Keman), Jorge CARDOSO (Gitar), Victor PIKAIZEN (Keman), Selva ERDENER (Soprano), Dorothy RANDOLPH (Barok Keman), Şefika KUTLUER (Flüt), Ekrem ÖZTAN (Klarinet), Hiroki TERASHIMA (Gitar), Javier Garcia MORENO (Gitar), Diler ARGAT (Piyano), Sibel ÖZGÜN (Piyano) ve Ataol BEHRAMOĞLU (Şiir) gibi önemli isimler vardır.

Birçok müzisyen ile birlikte konser veren KANNECİ için kendisine ithaf edilen eserler önemlidir.

T. ERDENER, F. SAY, J. CARDOSO, F. ORTIZ, E. BAYRAKTAR, H.E.KORKMAZ, İ. TAVİLOĞLU, N. BOSNA, M.A.CHERBITO, C.PADRO, T. WALKER, M. TOROS, T.SHAHIDI, M. HOSHINO, H. TERASHIMA, F. CUENCA gibi önemli besteciler KANNECİ’ye ithafen eserler bestelemişlerdir.

Kanneci, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarında ders vermekte olup 2017 yılında Sanatta 40. Yılını kutlamaktadır.

Sanatçının ayrıca BMG ve Sony Classical etiketiyle CD’leri bulunmaktadır.

Click here for the English version.